TEST Volkswagen T-Cross R-Line 1.5 TSI DSG – Napravení reputace
Dlouhodobě testovaný Volkswagen T-Cross na mě s tříválcem 1.0 TSI dojem moc neudělal. Napraví vůz svoji reputaci se čtyřválcem 1.5 TSI?
Design, interiér
Volkswagen T-Cross nám v redakční garáži dělal několik měsíců společnost jakožto dlouhodobě testovaný automobil. Bílý kousek s tříválcem pod kapotou mě osobně však příliš nepřesvědčil. V bílé nevynikla na Volkswagen jinak originálně tvarovaná karoserie, sladění 1.0 TSI s manuálem pak nebylo zrovna podle mých představ, stejně jako naladění podvozku, který na mě kvůli 18“ kolům působil uskákaně. Když tak T-Cross zaparkoval v redakční garáži znovu, tentokrát v rámci týdenní zápůjčky, měl tyrkysový kousek se čtyřválcem 1.5 TSI podle mého názoru co napravovat. Jak se mu to povedlo?
V atypické barvě mu to sluší
Musím říct, že hned první dojem z testovaného T-Crossu je mnohem lepší. Neobvyklá tyrkysová metalíza Makena autu náramně sluší a konečně dělá auto zajímavějším. Ještě aby ne, když stojí 14.900 korun, zatímco jiné metalické laky 11.500 Kč. V tyrkysové barvě totiž konečně vyniknou na poměry Volkswagenu nekonvenční detaily, jako jsou výrazné mlhovky vpředu nebo do boků protažená koncová světla s černými prvky, která jsou navíc opticky propojená vodorovnou linkou. Takové prvky u kousku v bílé Pure lehce zapadly, což je u malého SUV obzvlášť škoda. Tato kategorie je sama o sobě hravá, a proto v tomto případě konzervativní tvary nemohly stačit.
T-Crossu to ale sluší, jen to chce zkrátka zvolit nějakou výraznější barvu. Naopak bez exteriérového paketu R-Line za 33.100 korun bych se asi klidně obešel. Vozu každopádně dodává více městský výraz, díky rozsáhlejšímu lakování nárazníků a prahů dveří. Lemy blatníků ale zůstávají oplastované i v tomto případě, stejně tak chromované lišty kolem oken nebo předních mlhovek najdete už u výchozího provedení Style.
Hodnotnější dojem vytváří T-Cross v tomto případě také uvnitř, díky neobvyklému dekoru. Hravé zdobení palubní desky však stejně nezakryje některé lacinější detaily a materiály, bohužel nejen v dolní části palubní desky, což zbytečně sráží pocit z interiéru. Středový panel pak řidiče lehce tlačí do nohy.
Jinak se přitom nemá T-Cross za co stydět. Na rozdíl od nového golfu zůstává ještě věrný tradičnímu ovládání klimatizace, které je krásně intuitivní a jednoduché. Vůbec tak nevadí, že je až v dolní části středového panelu, najdete ho a ovládáte ho hravě i poslepu.
Stejně tak je přehledný i multimediální systém, jehož osmipalcovou dotykovou obrazovku sice doplňují dotykové plochy, zároveň tu však pořád zůstávají i konvenční otočné ovladače. Přibližování mapy nebo nastavení hlasitosti tak opět zvládnete bez toho, abyste se na displej dívali, což je v dnešní době stále méně časté řešení. Podle nás to ale jedině zaslouží pochvalu! Naopak digitální přístrojový štít osobně považuju za zbytečnost, zvlášť v tomto případě, kdy nenabízí tolik různých grafických možností.
Sedačky jsou pak sice samy o sobě pohodlné s poctivým bočním vedením, já osobně ale v T-Crossu hůře hledám ideální polohu, zkrátka pořád mám pocit, že sedím příliš vysoko. Prostor vzadu pak ovlivňuje poloha podélně posuvné lavice v rozsahu 140 mm. Když dáte přednost vnitřnímu prostoru před zavazadelníkem, je tu na poměry kategorie malých SUV královský prostor, při posunu vpřed se už místo stává samozřejmě kompromisem. Nad hlavou ale zůstává dost prostoru vždy, lavice potěší i vysoko ukotveným sedákem, poctivě podepírajícím stehna posádky.
Zavazadelník pak notně ovlivňuje příplatkový hudební systém beats, který kvůli subwooreru snižuje objem kufru na udávaných 375 litrů. I tak se sem naštěstí pořád vejde dojezdová rezerva. Plusem jsou pravidelné tvary, standardně dodávané sklopné opěradlo sedadla spolujezdce pro převoz dlouhých předmětů, stejně jako fakt, že se pod podlahu pořád vejde i rezervní kolo. Naopak bych ocenil možnost elektrického ovládání víka kufru, které však T-Cross bohužel vůbec nenabízí. Škoda Kamiq postavená na shodném základu, platformě MQB A0, přitom ano...
Motor, jízdní vlastnosti
Sportovně laděná patnáctistovka
Volkswagen T-Cross je v tuto chvíli na českém trhu dostupný se třemi motory. Nabídka zahrnuje benzinový tříválec 1.0 TSI ve výkonových variantách se 70 a 85 kW, turbodiesel 1.6 TDI o výkonu 70 kW a testovaný zážehový čtyřválec 1.5 TSI, který je díky svým 110 kW jasně nejvýkonnější variantou tohoto malého SUV.
Turbodmychadlem přeplňovanou zážehovou patnáctistovku s vypínáním válců a s přímým vstřikováním pracujícím s tlakem až 350 barů už dobře známe z jiných modelů koncernu VW Group, přičemž v tomto případě hraje roli sportovně laděné varianty. Toho si okamžitě všimnete už po nastartování, protože 1.5 TSI se v T-Cross projevuje hutnějším tónem než v jiných modelech. Ve srovnání s dříve zkoušeným tříválcem je pak patnáctistovka rozhodně kultivovanější.
Jen o zajímavém zvuku to ale není, výkon 110 kW a točivý moment 250 N.m znamená, že tenhle motor už umí s T-Crossem slušně zacvičit. Vyloženě nízké otáčky ale nejsou nic pro něj, poctivého elánu se dočkáte od nějakých 1500, 1700 otáček. Smysl točit motor má pak k hranici 5000 otáček, výše se už toho moc neděje.
Každopádně je to až nečekaně svižné svezení, což vyjádřeno čísly znamená zrychlení z 0-100 km/h za 8,5 sekundy a maximální rychlost 200 km/h. Odpich je to opravdu parádní, přičemž stačí chvilka nepozornosti při rozjezdu a T-Cross začne silácky protáčet předními koly. Čtyřkolka by možná nebyla na škodu, varianta platformy MQB A0 v útrobách ale její zástavbu neumožňuje. Na semaforech každopádně oceníte tiše a rychle pracující stop-start systém.
Volkswagen T-Cross – srovnání technických údajů a cen testované verze s konkurencí | |||||
Model | VW T-Cross | Ford Puma | Renault Captur | Peugeot 2008 | Škoda Kamiq |
Motor | 1.5 TSI | 1.0 EcoBoost mHEV | 1.3 TCe | 1.2 PureTech | 1.5 TSI |
Zdvihový objem [cm3] | 1498 | 998 | 1333 | 1199 | 1498 |
Válce/ventily | 4/4 | 3/4 | 4/4 | 3/4 | 4/4 |
Největší výkon [kW/min] | 110/5000-6000 | 114/6000 | 113/5500 | 114/5500 | 110/5000-6000 |
Točivý moment [N.m/min] | 250/1500-3500 | 190/1900-5500 | 270/1800 | 240/1750 | 250/1500-3500 |
Převodovka | 7DS | 6M | 7DS | 8A | 7DS |
Max. rychlost [km/h] | 200 | 200 | 202 | 208 | 212 |
Zrychlení 0-100 km/h [s] | 8,5 | 9,0 | 8,6 | 8,2 | 8,4 |
Komb. spotřeba [l/100 km] | 5,2 | 4,4 | 5,4 | 5,0 | 5,0 |
Základní cena [Kč] | 566.900 | 554.900 | 552.500 | 650.000 | 507.900 |
Benzinová patnáctistovka je v případě T-Crossu výhradně spárována se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, která je bohužel dalším důkazem, že ladění automatů napříč koncernem má dnes jisté mezery. Při prudších rozjezdech z místa se převodovka projevuje cukavější změnou stupně. Ve vyšších rychlostech a při klidném tempu už je ale vše v pořádku, to převodovka řadí jemně a hladce. Stejně tak pracuje vypínání válců, to, že jedete jen na dva válce, obvykle poznáte jen podle ukazatele na displeji palubního počítače.
Co se pak týče spotřeby paliva, víceméně odpovídá malým SUV s automatem. Z dlouhodobého hlediska se při týdenním ježdění pohybovala okolo osmilitrové hranice, výše rostla jen při „cukání“ po městě nebo ostřejším tempu, kdy při ždímání veškeré dostupné síly klidně vystoupala na 10 litrů na sto. Naopak na dálnici si T-Cross řekl o nějakých 7,7 l/100 km, na okreskách pak při pohodové jízdě apetit klidně klesl pod šest.
Ale ta cena...
Sportovnějšímu tónu motoru odpovídá také celkově tužší naladění podvozku. Na rozdíl od dříve testovaného exempláře s tříválcem na mě však čtyřválcový T-Cross na osmnáctkách nepůsobil tak tvrdě. Celkově tužší naladění sice nezapřel, stejně tak se na větších nerovnostech opět ozvalo bouchnutí od zadní nápravy, přesto na mě vůz udělal v otázce komfortu lepší dojem. Plusem je také jisté chování při ostřejší jízdě, byť lehké náklony karoserie vzhledem ke koncepci SUV T-Cross nezapře.
Celkově tak na mě udělala benzinová patnáctistovka v T-Crossu rozhodně lepší dojem než tříválec. Navíc i příplatek 38.000 korun (ve srovnání s 1.0 TSI s DSG) se nezdá tak vysoký. Jenže v základu T-Cross s motorem 1.5 TSI a převodovkou DSG stojí 566.900 korun, a to už je přece jen hodně.
Alespoň že vyšší pořizovací cenovku částečně kompenzuje zajímavá výbava, čítající už v základním stupni Life takové prvky jako hlídání mrtvého úhlu, dojezdové rezervní kolo nebo multimediální systém s 6,5“ dotykovou obrazovkou.
Závěr
Závěr
Volkswagen T-Cross na mě s motorem 1.5 TSI udělal rozhodně větší dojem než dříve testovaný exemplář s tříválcem 1.0 TSI. Ani ne tak kvůli parádnímu elánu (slušný odpich nabízí i litr), jako spíše díky kultivovanějšímu projevu a slušné spotřebě paliva. V tyrkysové metalíze to pak T-Crossu rozhodně sluší víc než v obyčejné bílé, vyniknou totiž detaily tohoto netradičně pojatého modelu.
Přesto to podle mého názoru bude mít Volkswagen T-Cross na trhu složité. Nabídka malých SUV je dnes už opravdu široká, tenhle model bohužel trápí lacinější materiály v interiéru, které nezakryje ani nápaditý dekor, nebo na českých silnicích pořád spíše tužší podvozek. Vysoká je pak cenovka, základních 566.900 korun za 1.5 TSI (110 kW) je zkrátka hodně, byť už v základu je výbava na poměry segmentu vcelku bohatá.
Nejlevnější verze modelu | 467.900 Kč (1.0 TSI/85 kW Life) |
Základ s testovaným motorem | 566.900 Kč (1.5 TSI/110 kW DSG Life) |
Testovaný vůz bez příplatků | 606.900 Kč (1.5 TSI/110 kW DSG Style) |
Testovaný vůz s výbavou | 771.400 Kč (1.5 TSI/110 kW DSG Style) |
Plusy
- Originální design
- Bohatá základní výbava
- Silný motor
- Slušná spotřeba
- Jisté jízdní vlastnosti
Minusy
- Vysoká pořizovací cena
- Lacinější detaily uvnitř
- Rány od podvozku