Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
eCall
Jak funguje nouzové volání eCall
Pokud je vozidlo skutečně v nouzi, pomoc přichází velmi rychle. Při nepotvrzených nehodách ovšem vzniká riziko planého výjezdu.
Testování eCall
7 Fotogalerie

Video: Automobilové volání o pomoc. Povinný eCall známe snad všichni, ale co bCall?

Nouzové volání eCall je už nějaký čas součástí všech nově homologovaných vozů. Zjišťovali jsme, čím se liší od (zatím) nepovinného pomocníka s názvem bCall.

Povinnost mít v nově registrovaném autě automatické volání při nehodě není novinkou. Systém eCall, tedy nouzové volání, které se spustí při dopravní nehodě, případně jej řidič může aktivovat sám tlačítkem, je povinný pro všechny nově homologované automobily od 1. dubna 2018.

Vedle něj si cestu do čerstvých automobilových novinek nachází také systém bCall. Ten je nepovinný a na rozdíl od eCallu nezachraňuje lidské životy, na cestách však může být vítaným pomocníkem. Systém bCall (breakdown call) je havarijní volání, které funguje na poměrně jednoduchém principu.

Když se řidiči například rozsvítí neznámá kontrolka, případně má na cestách jiný problém, stačí stisknout tlačítko, které posádku neprodleně spojí s ÚAMK. Tamním operátorům se z vozu zároveň odešle tzv. datová věta, ze které jsou schopni vyčíst veškeré informace včetně potenciálních technických problémů.

„Díky datově větě operátoři přesně vědí, která kontrolka v autě svítí,“ vysvětluje Stanislav Gottfried ze školícího centra Audi. Ten nás se systémy eCall a bCall seznámil při osobní návštěvě centra opravdu důkladně, přesvědčit se o tom můžete ve videu výše. Pasáž věnovaná těmto pomocníkům na cestách začíná v čase 7:25. A klidně nám dejte vědět, jestli už jste jich někdy využili!

Video placeholder
Martin Vaculík, upoutávka na Premium • Auto.cz