V Kanadě rychle roste počet krádeží aut. V Česku naopak trvale klesá
Severní soused Spojených států se potýká s výrazně vyšším počtem odcizení automobilů. Ty často končí až na druhé straně Atlantiku v Africe a na Blízkém východě.
Kanada loni v žebříčku nejbezpečnějších států světa Global Peace Index obsadila 11. místo, Česko bylo hned za ní. Kriminalita v této druhé největší zemi světa (rozloha 9,85 milionů km2) také patří k nejnižším. Excesy v podobě krádeže téměř 3000 tun javorového sirupu v hodnotě zhruba 368 milionů korun ze strategických zásob Quebeku v letech 2011 a 2012 a loňské letištní loupeže v Torontu, během níž zloději ukradli zlato asi za 340 milionů korun, jsou výjimečné.
O to větší pozdvižení v poslední době způsobuje rapidní nárůst krádeží automobilů, které v provinciích Ontario a Quebec mezi lety 2021 až 2022 vzrostly o padesát procent. V samotném Torontu a okolí bylo loni ukradeno 9600 automobilů, což ve srovnání se stavem v roce 2015 představuje trojnásobný růst. Situace je dokonce tak závažná, že kanadská vláda se rozhodla svolat národní summit.
Výrazně vyšší počet krádeží mají na svědomí především zahraniční gangy, které vozy následně posílají do Afriky (často například do Ghany) a na Blízký východ. Hlad přitom není především po drahých a luxusních modelech, ale spíše po rodinných vozech a pick-upech, kterých je v chudších zemích nedostatek. V sousedních Spojených státech mezi nejoblíbenějšími auty mezi zloději najdeme například Dodge Charger Hellcat a Hemi, nejčastěji vám ovšem zmizí pick-up Chevrolet Silverado.

Jestliže v Kanadě se situace rychle zhoršuje, v Česku naopak počet odcizených vozů dlouhodobě klesá. Zatímco v roce 2015 Policie ČR zaznamenala 8613 nahlášených ukradených automobilů, o rok později to bylo „pouze“ 4919 aut. A předloni číslo kleslo dokonce na 2593.
Za poklesem stojí lepší ochrana samotných vozidel, která odrazuje malé zlodějíčky. Naproti tomu počet profesionálních zločineckých skupin s drahým vybavením včetně rušiček signálu GPS a zesilovačů signálů z klíčků od aut pomalu stoupá.