Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
16 Fotogalerie

TEST VW Passat Variant 1.9 TDI/96 kW

Přeplňované vznětové motory už nejsou tím, čím bývaly. Nyní mají nejen dostatek točivého momentu, ale i výkonu, což dokazuje nejnovější pohonná jednotka Volkswagenu Passat.

Benzinové motory začínají díky pokroku ve vývoji těch naftových dostávat pořádně "na frak". Původně přehlížené turbodiesely nyní disponují nejen o poznání větším točivým momentem, ale dotáhly většinu svých zážehových soků i výkonově. Důkazem toho je také nejnovější "té-dé-íčko" pod kapotou Volkswagenu Passat, které se však zároveň nezbavilo některých neduhů, pro tyto motory typických.

Pohonná jednotka žhavila poměrně krátce, po nastartování výrazně vibrovala a byla poměrně hlučná, přičemž oba tyto jevy pronikaly dost citelně do interiéru, to je ovšem poměrně běžný jev. Po zahřátí se motor zklidnil i ztišil, i když zrovna v těchto disciplínách jsme již u konkurence zvyklí na vytříbenější chování. Překvapilo nás také, že motor poměrně výrazně vibroval i zahřátý, ovšem to již dokázalo odizolování jednotky od zbytku vozu poměrně úspěšně potlačit.

Po sešlápnutí plynového pedálu turbodieselů nás už většinou mohutný zátah příliš nepřekvapí, 310 newtonmetrů motoru testovaného passatu již při 2000/min však potěšilo. My jsme ale byli zvědavi zejména na sféru vyšších otáček, kde by na nás měl čekat výkon 96 kW, což je hodnota, která bývá v současnosti považována za lepší průměr i mezi benzinovými jednotkami. Bohužel, i v případě tohoto passatu převyšuje zátah odspoda ten ve vysokých otáčkách a drahocenné sekundy intenzivní akcelerace tenhle motor spoří stále v oblastech mezi 2000 - 3500/min, takže honba za výkonem ve 4000/min není až tak podstatná. Ať už máte pod kapotou 74, 85, nebo 96 kW, většinu dynamiky obstará stejně točivý moment. Ten ovšem v současnosti narůstá právě s výkonem, tedy respektive se vstřikovacími tlaky, které jsou pro tyto hodnoty určující, takže se jen těžko setkáte s motorem, který by měl točivý moment 310 N. m, ale výkon 74 kW.

Charakterové vlastnosti tohoto turbodieselu budou tedy opět vyhovovat spíše těm, kteří neradi spolupracují s řadicí pákou, a chtějí mít dostatek síly prakticky kdykoliv. Řazení má u passatu sice docela krátké dráhy, ale jednotlivé rychlostní stupně jsou dost daleko od sebe a řazení má pro koncernové převodovky typické "zadrhnutí" na neutrálu, což zpomaluje řazení.

Milovníkům sportovního svezení však k srdci nepřiroste, jako ostatně žádný "uhlák", jak je odpůrci často nazývají. Ovšem ať už padají na adresu "té-dé-íček" jakékoliv poznámky, těžko lze něco namítat proti zrychlení na stovku za 10,2 s, které je srovnatelné s většinou zážehových dvoulitrů. Na rozdíl od nich se však testovaná vznětová jednotka v nižších otáčkách projevovala temným hučením, které bude ne každému vyhovovat. I ve vyšších rychlostech zvuková kulisa motoru také stále doplňovala aerodynamický svist.

Ostře sledovaným parametrem těchto motorů je samozřejmě spotřeba a také u testovaného passatu platí, že je vhodný pouze na zdolávání dlouhých vzdáleností. Pokud s vozem jen přejíždíte na krátké vzdálenosti, řekněme do deseti kilometrů, byla na palubním počítači k vidění i hodnota nelichotivých 9 litrů, ta se však s ujetou vzdáleností snižovala, a cesty s délkou kolem sta kilometrů již vůz zvládal za sedm litrů. Průměr za celý test přitom činil 7,4 l, což je při svižném stylu jízdy a vzhledem k velikosti kombíku velice slušné číslo.

O prostornosti a designu Passatu toho již bylo napsáno mnoho, takže jen připomeňme dostatek místa na předních i zadních sedadlech i v zavazadlovém prostoru a poněkud neosobní styling exteriéru i přístrojové desky spolu s k očím nepříliš přátelským modrým podsvícením. Pokud jde o jízdní vlastnosti, patří Passat stále k tomu nejlepšímu ve třídě, a nastavení podvozku se snaží být kompromisem mezi pohodlím a slušnými jízdními vlastnostmi. Tlumiče však jsou poněkud tuhé, takže nepohlcují některé rázy od kol tak, jak by na bylo na dlouhých trasách potřeba, pružiny jsou naopak měkčí takže se vůz v zatáčkách naklání. Také řízení by mohlo být přesnější a přesvědčivější bychom uvítali i zpětnou vazbu od kol. I sebemenší náznak kritické situace však bez obtíží řeší systém jízdní stability, který zasahuje poměrně brzy, ale velice jemně.

Volkswagen Passat 1.9 TDI/96 kW zaujme slušným zátahem od 2000/min, ale jeho největší výkon ve 4000/min stále není znát tak, jako u zážehových motorů. Na dlouhých trasách se jeho spotřeba pohybuje kolem 7 l na 100 km, na krátkých však devět litrů není výjimkou. Za celý test činila naše spotřeba 7,4 l, což je bezesporu slušný výsledek. Vůz nezklame ani jízdními vlastnostmi, na dlouhé cestování má však poněkud tvrdší nastavení tlumičů. Řízení i řazení by mohlo být lepší, stejně jako odhlučnění pohonné jednotky. S cenou 748.200 patří Volkswagen Passat k těm dražším modelům střední třídy, námi testovaný exemplář v provedení Highline přišel dokonce na 879.000 korun, ovšem obdobně výkonný konkurenční motor bychom hledali marně.