Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Suzuki Jimny
Suzuki Jimny
Suzuki Jimny
Suzuki Jimny
27 Fotogalerie

TEST Suzuki Jimny – Jedna malá legenda

Mezi opravdovými offroady plyne čas velmi pomalu. Kdo ale nedá na nic jiného než robustní mechaniku, ten pomalý přísun inovací jedině ocení.

Recept na téměř nezničitelný vůz je už od dob poslední světové války neměnný: žebřinový rám, tuhé nápravy, pohon všech kol a minimální převisy. Tak to dělá už desetiletí Jeep Wrangler, Mercedes třídy G, Land Rover Defender a také jejich malý protivník, Suzuki Jimny.

Malý japonský teréňáček se vyrábí od roku 1970 a za tu dobu vznikly pouhé tři generace. Současné provedení se vyrábí už dlouhých 14 roků, které přinesly dvě modernizace. Ta nejnovější je žhavou novinkou, s upraveným designem vyjíždí vstříc modelovému roku 2013.


Ano, změny jsou tentokrát ryze vzhledové. Nový přední nárazník dodal autu drsnější vzhled a přední kapota už nezasahuje mezi světla. Prostor mezi ní a nárazníkem vyplnila samostatná maska chladiče. Nasávací otvor nad motorem je zaslepený – turbodiesel (ani kabriolet) se po ukončení výroby ve Španělsku už nenabízí. Kapota je ale společná s japonským provedením, které splňuje požadavky třídy Kei: díky kratším převisům, karoserii bez ochranných lemů a hlavně motoru 0,6 turbo. Právě on potřebuje přídavné chlazení, evropské verzi s čtyřválcem 1,3 l zůstává jen rustikální ozdoba.

Co je dál nového? Nic! Motor o výkonu 63 kW už loni povýšil na emisní normu Euro 5, interiér a způsob ovládání pohonu 4x4 se měnily při předchozí modernizaci v roce 2007. Nabídku tvoří jen tato pohonná jednotka. Aby byl výběr ještě jednodušší, český dovozce prodává jeden stupeň výbavy a zákazníky nezatěžuje možností objednat automatickou převodovku – však kdo by ji do mrštného offroadu chtěl?

suzuki testy malevozysuzuki testy malevozy | acz

Technický základ je jasně daný koncepcí: karoserie sedí na rámu, dvojice tuhých náprav je nejsnadnější cestou k maximální zkřižitelnosti a pohon všech kol je nejspolehlivější a nejjednodušší možný. Podélně uložený motor pohání zadní kola, přední náprava se připojuje napevno (bez mezinápravového diferenciálu) stiskem tlačítka. Režim 4x4 je proto použitelný jen mimo zpevněný povrch, kde není nutné vyrovnávat otáčky kol na nápravách. Pro opravdu těžké nasazení je v záloze přídavná převodovka s redukovaným převodem 2:1.

Rozvor 2250 mm i celková délka (bez rezervy na zadních dveřích 3545 mm) patří k těm nejkratším mezi všemi současnými auty. K tomu se přidávají kraťoučké nárazníky a velkorysé nájezdové úhly: 34° vpředu a 46° vzadu. Běžná SUV s objemnými převisy karoserie mohou jen závidět.

Z těchto faktů je zřejmé, proč se Jimny těší takové oblibě mezi lesníky, myslivci, vodohospodáři a podobně. Pak třeba nevadí, že zavazadlový prostor s objemem 113 litrů stačí leda na motorovou pilu nebo náhradní obuv.

suzuki testy malevozysuzuki testy malevozy | acz

Ani v čtyřmístné kabině není místa na rozdávání. Jednoduché tvary kabiny se ale snaží využít skromný prostor na maximum, a tak se posádka dovnitř vždycky nějak poskládá. Musí se pochopitelně s tou nejzákladnější úrovní cestovního komfortu a řidič přizpůsobí svůj posaz pevně umístěnému volantu a sedadlu bez výškového nastavení.

Za ideál nemůžeme označit ani kvalitu odpružení. Tuhé nápravy se přes všechny nerovnosti nesou tvrdě, pneumatiky s velkým profilovým číslem rozhodně nejsou zárukou pohodlí. Zkušení offroadoví jezdci ale vědí: Jimny nedělá rozdíly mezi typickou českou silnici a rozbitou polní cestou, ze které podzimní mrazy udělaly krutý test výdrže náprav. Terénní Suzuki totiž kvalita povrchu nezajímá, dokud auto neskáče nebo neškrtá o zem, nezáleží mu na druhu terénu pod koly.

Slabým místem určitě není motor. Parametry 63 kW a 110 Nm na papíře nepůsobí přesvědčivě (a akcelerace na stovku za 14,1 sekundy už vůbec), díky své pružnosti, točivému charakteru a krátkým převodům si ale s lehkým autem snadno poradí. Kdyby to snad nestačilo, s redukcí se jednotlivé stupně zkrátí na polovinu.

suzuki testy malevozysuzuki testy malevozy | acz

Udávané maximum 140 km/h je dlouhodobě udržitelná rychlost. Spotřebu při takovém (nebo libovolně jiném) tempu nezjistíte, výstroj palubního počítače se staromilsky omezuje na počítadlo ujetých kilometrů. Na dálnici to samozřejmě žádné pohodové cestování zrovna není, ale na poměry pravověrných offroadů je komfort slušný. Nejvíc při delších přesunech vadí pochopitelně stísněný prostor uvnitř.

To už se ale vzdalujeme původnímu určení Jimnyho. Kdo chce jezdit hlavně po silnici, ten může za stejný obnos koupit podstatně civilozovanější crossover SX4 s pohonem všech kol. A Suzuki nabízí i kombinací obou filozofií, a to pod názvem Grand Vitara.

Japonská automobilka ale stále nachází dost zákazníků i pro samotný malý offroad. Sice Jimny nepotkáte na každém rohu, jeho prodeje v Evropě se ale stále drží před Toyotou Land Cruiser i Mitsubishi Pajero, takový Defender nebo Mercedes G jsou dokonce Jimnym poráženi o řád. Jak by ne, poměr ceny a terénních schopností těžko hledá přemožitele – opravdový konkurent je vlastně jediný: Lada Niva.

První cena vozu409.900,- Kč (1,3 VVT/63 kW JLX)
Cena testovaného vozu vč. příplatků419.900,- Kč (1,3 VVT/63 kW JLX)

Plusy

  • Unikátní model bez přímé konkurence
  • Skvělé schopnosti v terénu
  • Robustní, jednoduchá a trvanlivá konstrukce
  • Redukční převodovka

Minusy

  • Malý zavazadlový prostor
  • Horší komfort na silnici
  • Nenastavitelný volant
  • Stísněný interiér