TEST Suzuki Grand Vitara 3D 1,6 - kraťas
Malé terénní speciály jsou doménou japonské Suzuki již po několik desetiletí. První odolná, ultraspartánská třímetrová „čtyřkolová“ Suzuki LJ10 vznikla již v roce 1968, tedy cca čtvrt století před většinou čtyřkolek ostatních, „netradičních“ výrobců. Zkušenosti tedy nechybí a soudě podle prvních zkušeností s novou Grand Vitarou, invence také nedochází. Jaká je nejlevnější verze Grand Vitary, která stojí méně než 600 tisíc a konkuruje tak korejské produkci?
Volili jsme
jako obvykle mezi tří- a pětidveřovou Grand Vitarou, které se od sebe liší trochu více, než jen počtem dveří a míst. Zatímco dlouhá Grand Vitara je prakticky plnohodnotným malým off-roadem s vypínatelným pohonem všech kol, redukční převodovkou a uzávěrkou mezinápravového diferenciálu, sportovněji vyhlížející třídveřové verzi zbyl „SUVéčkový“ permanentní pohon všech kol s elektronickým rozdělením síly mezi přední a zadní nápravou a mezinápravovým diferenciálem s omezenou svorností. Jinému zaměření odpovídají i ceny a výběr motorizací – pro třídveřovou Grand Vitaru je jedinou zážehovou volbou testovaná šestnáctistovka, pro pětidveřovou naopak dvoulitr za 649.900,-. Obě se pak dělí o turbodiesel 1,9 l za 700, respektive 750 tisíc. Pro český trh je k dispozici ke každému typu karoserie pouze jediná úroveň výbavy – Grand Vitara 3D JX a Grand Vitara 5D JLX.
Základní motorizace
První pohled
na třídveřovou Grand Vitaru odhalí její poněkud neobvyklé proporce – při nadstandardní výšce a šířce 1810 mm, srovnatelné s některými většími SUV, totiž měří na délku pouhé čtyři metry a z některých úhlů vypadá téměř jako krychlová. Jakkoliv působí na fotkách křehce a subtilně, ve skutečnosti najednou vypadá mnohem větší a budí respekt. Třídveřová Grand Vitara je překvapivě dospělé auto s pohledným designem a náš červený exemplář zatím nepříliš rozšířeného modelu budil zaslouženou pozornost.
Uvnitř
Za volantem
se nám opět sedělo velice příjemně. Místa vpředu je hojný dostatek, palubní deska se již zcela zbavila nálepky o nudném asijském designu a použité materiály včetně příjemného neklouzavého čalounění také rozhodně neurazily. Nechybí vlastní styl a pohledné detaily – krásná optitronová přístrojová deska, podařený volant či stylové výdechy ventilace. Vzhledu středové konzole trochu uškodily velké plochy tvrdého matného plastu a velké kulaté záslepky, ovšem stále patří mezi nadprůměr. Dosah a mechanické vlastnosti všech ovladačů zapadly do zažitých standardů, spínač varovných blikačů je také pěkně po ruce, ale mohl být výraznější, přední i zadní mlhovky se spouštějí každé na jiném místě. Velice příjemně potěšilo neošizené provedení interiéru a bohatá výbava základního provedení, v níž nechybí automatická klimatizace, kompletní elektrifikace, CD-přehrávač, vyhřívané sedačky a ovládání rádia na volantu. Hojný dostatek také vládl mezi odkládacími prostory, jejichž využitelnost dále zvyšují hned dvě 12V zásuvky u řadící páky. Potěšil solidní výhled vpřed a do boků, šikmo vzad a vzad to již slavné není, ale leccos zachraňují obří zpětná zrcátka. Účinnost světlometů a stěračů zůstává na nízkém asijském průměru.
Startujeme
Jízda
se nese ve znamení rámové konstrukce a krátké a široké stavby karoserie. Grand Vitara reaguje trochu podrážděně na retardéry a příčné prahy, jinak ovšem obří kola pohlcují zejména výmoly nadprůměrně a propracovaný robustní podvozek umí pohlcovat díry a výtluky s neuvěřitelnou grácií. Po rozbité pražské dlažbě se dá jen tak houpavě plout a místo poskakování a ran jen klapou pneumatiky. Grand Vitara patří v této oblasti mezi konkurencí k naprosté špičce. Velice solidní směrová stabilita čeká i na okreskách, které se dají projíždět podobným stylem jako s osobním autem – řidič si musí zvyknout jen na poněkud rozšafné zatáčení rámové karoserie, širší karoserii a výrazné boční náklony, jinak suverenitu neztrácí a když se někdy kola v zatáčce utrhnou, je neustále informován o jejich činnosti a může situaci bez problémů řešit. Rozpaky vzbudily jen výkony základní šestnáctistovky – díky variabilnímu časování sice poskytuje hladce rozloženou sílu po celém otáčkovém spektru, ale té síly není dost k dynamické jízdě. Pro klidné cestování a městské ježdění to nevadí a naopak potěší široký rozsah použitelných otáček, ovšem předjíždění mimo město vyžaduje trochu plánování a zejména spoustu otáček – na okresce jsme s naloženým vozem běžně podřazovali až na trojku. Potěšilo klasicky stavěné přesné řízení s výbornou zpětnou vazbou od předních kol, k duhu přišly účinné a dostatečně dimenzované brzdy, zklamala naopak nepřesná spojka s velice krátkým chodem a také poněkud rozkývaná a nepříliš exaktní kulisa řadící páky, spolu s nedostatečnou synchronizací převodovky poněkud ztrpčující změny rychlostních stupňů. Spotřeba oscilovala kolem hodnoty 8,8 l/100 km, což vzhledem k zátěži, kladené na motor, považujeme za pozitivum.
Závěr
První cena vozu | 579.900,- (1.6 VVT 78 kW, JX) |
První cena vozu s testovanou motorizací | 579.900,- (1.6 VVT 78 kW, JX) |
Základní cena testovaného vozu | 579.900,- (1.6 VVT 78 kW, JX) |
Cena testovaného vozu vč. příplatků | 579.900,- (1.6 VVT 78 kW, JX |
Plusy
- vzhled
- výborné jízdní vlastnosti
- přímé řízení
- dobré zpracování
- sportovní sedadla
Minusy
- stroze působící středová konzola
- horší výhled šikmo vpřed, přes A-sloupky
- hluk od motoru