Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Subaru Outback
Subaru Outback
Subaru Outback
Subaru Outback
40 Fotogalerie

TEST Subaru Outback Diesel CVT – Černoočko

Model Outback prodělal v novém modelovém roce lehoučký facelift. Co se změnilo?

Nové Outbacky se mohou před svými staršími sourozenci na parkovišti vytahovat, že mají dvojče v Americe. Proběhlo totiž sjednocení vzhledu, i naše české Outbacky dostaly drsnější prahové nástavce nebo inovované střešní ližiny s výsuvnými a nastavitelnými příčníky.

Sedmnáctipalcová litá kola v modrošedém odstínu a světlomety s černým podkladem jsou však, zdá se, naopak novinkou pro některé další trhy mimo USA, kde jsme je v konfigurátoru u auta pro modelový rok 2014 (na rozdíl třeba od Austrálie) nenašli. Tím však výčet změn pomalu končí, Outback tedy nyní o trochu lépe vypadá, jízdní vlastnosti zůstávají stejné.

subaru testy strednitridasubaru testy strednitrida | acz

Protože jsme turbodieselový Outback s Lineartronicem, tedy s automatickou převodovkou s plynule měnitelným převodem (CVT), již testovali, příznivá spotřeba ani dobré sladění převodovky a motoru nás už nepřekvapily. I tak se k nim ještě vrátíme, hned po tom, co připomeneme, že spojení naftového motoru, pohonu všech kol a převodovky CVT je v praxi úspěšně použito vůbec poprvé, což oceňuje například také nominace do ankety Technická inovace roku, probíhající v rámci vyhlášení Auto roku 2014.

Jízda

Tak se dočkali i zájemci o dieselové Subaru s automatickou převodovkou. Nabízený Lineartronic však není zcela shodný s automatem, dodávaným k benzinovým motorům, má například upravený měnič točivého momentu, silnější přemosťovací spojku a řetěz mezi kužely má kvůli vibracím vznětového motoru zkrácenou rozteč. Vyššímu točivému momentu se přizpůsobilo také složení převodového oleje. Změnil se i celkový rozsah převodů a zkrátil se stálý převodový poměr.

Výsledkem je velmi živé a uživatelsky příjemné auto. Rozjezdy s Lineartronicem jsou hezky svižné a to nemusíte ani příliš šlapat na plyn. Na druhou stranu to chce o trochu více citu při manévrování při parkování, zvyknete si však velmi rychle. Na dálnici se otáčky drží příjemně nízko (při 130 km/h zhruba kolem 2.200), takže i relativně těžké auto s velkou čelní plochou dokáže udržet spotřebu nafty velmi blízko sedmilitrové hranici. Ani zrychlení na 160 km/h neudělá vír v nádrži, spotřeba se zastavila na hranici 8,5 litru na sto ujetých kilometrů.

Zajímavý je projev převodovky: při běžné zátěži se chová jako klasické CVT, pokud však potřebujete přidat a sešlápnete pedál akcelerátoru více, začne sama od sebe řadit v režimu přednastavených převodů. Možná si říkáte, k čemu to je? Inu, převodovky CVT za normálních podmínek při akceleraci „vystřelí“ otáčky vzhůru, kde je drží. To není nikterak příjemné, poslouchat monotónní zvuk vytočeného čtyřválce nepatří k nejlepším zážitkům za volantem a proto je nucený přechod k přednastaveným stupňům vlastně logický. Technicky vzato jde o krok vzad a ztrátu malé části účinnosti, jak jsme si však už řekli, negativa zůstávají pouze na papíře: praxe dává tomuto řešení zelenou.

subaru testy strednitridasubaru testy strednitrida | acz

Připojení zadních kol lamelovou spojkou místo přes mezinápravový diferenciál (jako v případě aut s manuální převodovkou) sice tomuto Subaru ubírá na atraktivitě (a zároveň přichází o argumenty v boji s konkurenty se spojkou Haldex), z hlediska jízdních vlastností se však nic zásadního neděje. Protože jste pod pečlivějším dohledem elektroniky, budou rozjezdy na kluzkém povrchu spíše klidnější, ale síla se na všechna čtyři kola dostane vždy spolehlivě.

Závěr

Dieselový Outback s automatem je velmi dobré auto, bohužel dovozní cla ženou cenu v Japonsku vyráběného vozu do nebezpečně vysokých výšin. Nejlevněji jej pořídíte ve verzi Active za 939.000 korun, testovaná nejlépe vybavená varianta přišla na téměř 1,1 milionu. A to se, přes zjevné kvality Outbacku, v dnešní těžké konkurenci na prodejních výsledcích projevit musí.

subaru testy strednitridasubaru testy strednitrida | acz

Nejlevnější verze modelu879.000 Kč (2.5i/127 kW Active)
Základ s testovaným motorem899.000 Kč (2.0D/110 kW Active)
Testovaný vůz s výbavou1.079.000 Kč (2.0D/110 kW CVT Executive)

Plusy

  • Spotřeba jen nepatrně vyšší než s manuální převodovkou
  • Změny chování převodovky v závislosti na jízdním stylu
  • Stabilita v zatáčkách, minimální boční náklony
  • Prostorný interiér, parádní výhled všemi směry
  • Zpětná vazba řízení, přesné reakce
  • Světlá výška překonává většinu SUV
  • Záruka 5 let, nebo 200.000 km

Minusy

  • Vyšší základní cena
  • Nabídka pevně daných konfigurací
  • Ovládání palubního počítače
  • Chybí denní svícení, nižší výkon světlometů

Foto: Petr Homolka