Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Citroën C3
Citroën C3
Citroën C3
Citroën C3
20 Fotogalerie

TEST Citroën C3 1.6 Exclusive Sensodrive

O možnost řazení bez spojkového pedálu si "dámský" Citroën C3 vyloženě říká. Místo klasického automatu se ale francouzští konstruktéři rozhodli pro elektricky ovládanou klasickou pětistupňovou převodovku, přidali řazení pod volantem jako ve Ferrari a doplnili nejsilnějším motorem z nabídky.

Po testu superúsporné varianty s motorem 1.4 HDI vám tedy přinášíme pohled na nejavantgardnějšího zástupce této modelové řady.

Napohled se Citroën C3 liší od svých sourozenců samozřejmě jen v interiéru. Páky řazení pod volantem jsou v optimální vzdálenosti a kromě stisku vyžadují i sympatické "docvaknutí", které zamezí nechtěným přeřazením. Při samotném točení volantem páky nijak nepřekážejí. Pro tradičněji naladěné řidiče je k dispozici i klasicky umístěná páka, která funguje jako sekvenční volič.

Řazení s oběma rukama na volantu se dá rychle přivyknout a změny převodových stupňů probíhají téměř stejně rychle jako při klasickém manuálním ovládání. Řídící elektronika přitom nedovolí řadit do extrémů a přetočit motor.

Alternativou je i automatický režim, zapínatelný tlačítkem na středovém tunelu. Na rozdíl od klasického automatu je ale nutno počítat s většími prodlevami při přeřazování. Manuální převodové ústrojí ovládané elektromotory totiž musí zvládnout stejně tolik úkonů jako řidič při klasickém řazení. Výhodou je nižší cena (oproti automatu) a v případě Citroënu také "přirozená inteligence" - elektronika totiž při zpomalování sama podřazuje a následné přidání plynu pak znamená akceleraci bez pauzy, obvyklé u automatů. Mezi nevýhody patří logické rozpojování spojky například při stání v kopci. Je pak potřeba jemným ovládáním plynu nalézt hranici, při které se spojka pomalu sepne a auto drží na prvním převodovém stupni, tak jako u klasického manuálního ovládání.

Také tempomat, který je v této verzi součástí základní výbavy, funguje však jen v rámci daného převodového stupně - při nutnosti automatického nebo ručního přeřazení se vypne. Například při jízdě po dálnici je ale síla motoru dostatečná na to, aby 5. stupeň zvládl celou trasu i s občasným předjížděním.

Kombinace systému Sensodrive s motorem 1,6 o výkonu 81 kW je pak zárukou možnosti velmi svižného svezení, zvláště při ručním přeřazování. Silný motor přitom stále ještě nepřesáhl možnosti podvozku, takže i v prudších manévrech je možno spoléhat se na tuhost a směrovou stabilitu. Ani při plném využívání výkonu se hluk v kabině nezvyšuje nad přijatelnou mez a spotřeba nevzroste nad 8 litrů. Relativně málo žíznivý je vůz i při využívání automatického režimu v hustém městském provozu - i zde nepřevýšila spotřeba osmilitrovou hranici. Spotřeba za celý test, při kterém jsme ujeli více než 1200 km ve všech režimech, se zastavila na přijatelných 6,5 litrech, což vzhledem k výkonu a automatickému řazení považujeme za velmi dobrou hodnotu.

Citroën C3 v této konfiguraci je nesporně zajímavou, i když poněkud exotickou alternativou. Pro hovoří bohatá výbava, jistý podvozek, silný a dosti úsporný motor a samozřejmě vnější vzhled a bezpečnost. Systém ručního ovládání převodového ústrojí pak asi uspokojí hlavně zkušenější řidiče. Otázkou je ovšem více než půlmilionová cena.