TEST BMW X1 xDrive20i – Od všeho trochu
Proč zpravidla netestujeme dražší auta s benzinovými motory? Občas se sluší udělat výjimku, jako tentokrát. Ale hned na úvod si dovolím prozradit, že dnešní test vlastně jen potvrdí naše obecné předpoklady.
Základem úspěchu při prodeji je nabízet to, co zákazníci kupují. A stejně tak je základem úspěšného testu vybrat auto, které čtenáře zajímá. Benzinová X1 má složitou pozici už v tomto bodě. Jistě, má znak BMW, který se v českých luzích a hájích těší velké oblibě. Zážehový motor pro tento model volí ale jen 3 % zákazníků.
Přesto nám zvědavost nedala. Od přelomu let 2011 a 2012 značí zkratka 20i sice benzinový dvoulitr, avšak přeplňovaný. A tato X1 je první příležitostí vyzkoušet nový čtyřválec v praxi.
Geneze X1 xDrive20i je dokonalou ukázkou, jak to chodí s inovacemi u BMW. Model X1 byl před rokem průkopníkem benzinového donwsizingu na mnichovský způsob – čtyřválec 28i (180 kW, 350 Nm) nahradil srovnatelný třílitr se stejným označením.
O stupeň níž se záhy zabydlela podladěná verze 20i (135 kW, 270 Nm), která vyplňuje volné místo v nabídce. V jiných modelech ale nahrazuje atmosférický dvoulitr s výkonem 125 kW. A BMW k němu rovnou přidává osmistupňový automat (standardem je ale šestistupňový manuál), zatímco dieselové X-jedničky stále operují se starším šestistupňovým automatem.
Silnější čtyřválec na nás zapůsobil dobře. Moje první jízdní dojmy s manuální převodovkou i Alešův test automatu vyšly pro přeplňovaný dvoulitr nad očekávání dobře. Díky tomu u nás měla slabší mutace téhož motoru slušnou výchozí pozici.
Podladěný motor obvykle bývá v praxi příjemnější než ostrá verze. Tady se ale nejspíš podlaďovalo moc, zvlášť když čtyřválec roztáčí všechna kola a X1 i přes kompaktní rozměry není zrovna lehká váha. xDrive20i je sice objektivními měřítky svižné auto, chybí mu ale švih silnějšího xDrive28i.
Agregát N20B20 má všechno, co modernímu turbomotoru nemělo chybět – přímý vstřik, twin-scroll turbo a variabilní časování i zdvih ventilů. Celé to dohromady pracuje dobře, u slova dobře ale tento motor končí. Nevtáhne vás do děje a nic neušetří – stovka stále znamená spotřebu 7,5 l/100 km a dálničních 130 km/h devět litrů, podobně jako u X1 xDrive28i.
Zátah působí ležérně, především proto, že motor nevzbudí vůbec žádné emoce. Reálná rychlost není špatná, ale vkrádá se otázka, proč stejným úkolem nepověřit podobně výkonný a úspornější turbodiesel.
Možná by pomohla i standardně dodávaná manuální převodovka. Příplatkový osmistupňový automat si totiž s motorem příliš nerozumí a nechá vyniknout jeho slabiny – nedostatek výkonu v nízkých otáčkách, když se snaží akcelerovat bez podřazování, a nezáživný zvukový projev ve chvílích, kdy elektronika drží motor zbytečně dlouho vytočený. Přitom se silnějšími motory spolupracuje konstrukčně shodná převodovka bezproblémově.
Jednoduše X1 xDrive20i není zdaleka tak dobrá jako xDrive28i. BMW si to očividně uvědomuje samo, i přes shodný technický základ a téměř stejnou výbavu je silnější sourozenec o celých 165 tisíc dražší! Ekvivalentní diesel xDrive20d je pak proti slabšímu turbobenzinu dražší o 45 tisíc.
Přesto toto cenové zvýhodnění změní na pozici testované motorizace pramálo. Český zákazník preferuje turbodiesel a když už dá přednost benzinovému motoru, na pořizovací cenu příliš nehledí.
Když ale odhlédneme od motoru, není po stránce jízdy X1 co vytýkat. Působí dojmem menšího a výrazně lehčího auta. Zvýšený posaz kombinuje s pocitem řízení osobního auta a podobně by se dala popsat obratnost v zatáčkách. Tam se auto chová dlouho neutrálně, aby v extrému bez dramatických okolností přešlo v bezpečnou nedotáčivost. Celé to má tedy jediný háček – nejmenší mnichovské SUV by zasloužilo lepší motor, než má v xDrive20i.
První cena vozu | 702.500,- Kč (X1 sDrive18i 105 kW) |
První cena vozu s testovanou motorizací | 730.000,- Kč (X1 sDrive20i 135 kW) |
Základní cena testovaného vozu | 777.500,- Kč (X1 xDrive20i 135 kW) |
Cena testovaného vozu vč. příplatků | 988.625,- Kč (X1 xDrive20i 135 kW) |
Plusy
- Společně RR Evoque nejlepší jízdní vlastnosti ve třídě
- Pocit řízení kompaktního osobního vozu
- Výkonné brzdy se snadno dávkovatelným účinkem
- Tuhá karoserie
- Dobré tlumení nerovností, navzdory sportovnímu odpružení
- Velká zpětná zrcátka, skvělá sedadla
- Levnější než xDrive20d, výrazně levnější než xDrive28i
Minusy
- Nepřesvědčivá charakteristika motoru
- Proti dieselu je benzinový 20i bez „bonusů“
- Často zmatená automatická převodovka
- Jeden z nejmenších interiérů v nižší střední třídě
- Vyšší cena, příplatky i za „samozřejmosti“
- Méně odkládacích prostor