Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Shell
Logo ExxonMobil
Logo Chevron
Ilustrační foto
9 Fotogalerie

Shell, Exxon a další ropné společnosti vykazují rekordní zisky

Zatímco běžný zákazník se potýká se zdražováním nejen na čerpacích stanicích, ale i v obchodech, ropné společnosti vykazují rekordní zisky.

Začátkem léta americký prezident Joe Biden prohlásil, že nadnárodní korporace ExxonMobil, která se mimo jiné zabývá těžbou ropy a výrobou petrochemických výrobků, letos vydělává víc než sám bůh. A měl pravdu. Jen za druhé čtvrtletí letošního roku Exxon vykázal bezprecedentní zisk ve výši 17,85 miliard dolarů, což je v přepočtu zhruba 429 miliard korun.

Americká společnost Chevron, která podniká ve všech oblastech spojených s ropou, zemním plynem a geotermální energií, na tom není o moc hůře. Za stejné období letošního roku totiž vykázala zisk v rekordní výši 11,62 miliard dolarů, tedy přes 279 miliard korun. Podobně je na tom také britsko-nizozemská ropná společnost Shell, která za druhé čtvrtletí letošního roku vykázala zisk 11.5 miliard dolarů (téměř 277 miliard korun), což je ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce více než dvojnásobek. Zároveň jde o překonání předchozího rekordního zisku 9,1 miliard dolarů (219 miliard korun), který Shell vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku.

O těchto skutečnostech informovala nezávislá organizace Associated Press. Vysoké ceny pohonných hmot neovlivňují zákazníky jen u čerpacích stanic, ale promítají se také do cen energií a v podstatě veškerého zboží. Na druhou stranu ze zvýšení cen momentálně profitují investoři ropných společností a vedení energetických společností, které zjednodušeně řečeno dostává podíl ze zisků.

Šéf společnosti ExxonMobil se sídlem v Texasu, Darren Woods, připisuje úspěch společnosti investicím do ropných a plynových polí v Guyaně a oblasti Permian Basin, stejně jako investicím do zkapalněného zemního plynu (LNG), po kterém je celosvětově velká poptávka. Společnost Exon chce Evropě pomoci s energetickou krizí a potenciál vidí ve frakování nebo netradičních plynech v Německu.

Woods se dále nechal slyšet, že Exxon zvýší dodávky LNG do Evropy. V roce 2024 má být do provozu uveden exportní terminál Golden Pass v texaském Port Artur, který umožní zvýšit objem vývozu LNG o 20 procent. „Zpřístupnění dalších dodávek LNG pomůže Evropě částečně nahradit plyn z Ruska, což je další skutečně rozhodující krok k diverzifikaci dodávek pro Evropu,“ řekl Woods.

Klimatologové na druhou stranu varují, že rozšíření infrastruktury fosilních paliv jen zhorší katastrofy způsobované změnou klimatu.

Video placeholder
Tipy, jak v autě šetřit palivo • Seat