Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Policejní kontrola
(Ne)přesnost automobilových tachometrů
Policejní Škoda Kodiaq
Policejní Škoda Kodiaq
8 Fotogalerie

Policie zítra měří rychlost napříč Českem

Marek Bednář

Sobotní policejní akce se zaměří na překračování rychlosti, za které od ledna vzrostly pokuty. Nejčastější příčinou dopravních nehod v ČR je přitom dlouhodobě nepozornost.

Policie České republiky na svém webu informovala o dopravně bezpečnostní akci, která se koná zítra, v sobotu 10. února. Její náplní bude jediné – měřit rychlost řidičů na silnicích.

Od nového roku vzrostly pokuty za překročení nejvyšší dovolené rychlosti. Překročení o 10 km/h a více je nově „oceněno“ trestem 1.500–2.500 korun a dvěma trestnými body. Ve správním řízení hrozící pokuta roste na 2–5 tisíc korun. Překročení o 20 km/h a více v obci, resp. o 30 km/h a více mimo obec „stojí“ 2.500–3.500 korun na místě spolu se čtyřmi trestnými body, ve správním řízení, pokud je řidič z přestupku skutečně usvědčen, hrozí pokuta 4–10 tisíc korun.

Video placeholder
Pokyny policistů při řízení dopravy • Policie ČR

Za nejvyšší překročení rychlosti, tedy o 40 km/h a více v obci nebo o 50 km/h a více mimo obec, zůstává trojí trest – pokuta 7–25 tisíc korun ve správním řízení, 6 trestných bodů a zákaz řízení až na 18 měsíců. Od začátku roku řidiči zadrželi za takto vysoké překročení rychlosti průkaz již 117 řidičům.

„Od začátku roku jsme uložili za rychlostní přestupky dohromady 16.471 pokut v celkové výši 29.184.900 Kč a do správního řízení putovalo oznámení 846 řidičů,“ dodává policie na svém webu.

S velkým náskokem nejčastější příčinou dopravních nehod v letech 2023, 2022, 2021 i 2020 byla nepozornost; slovy policejní statistiky „řidič se plně nevěnoval řízení vozidla“. Počet takto zaviněných nehod se pohybuje dlouhodobě okolo 15 tisíc ročně. Naopak překročení nejvyšší dovolené rychlosti dlouhodobě nepatří mezi deset nejčetnějších ani nejtragičtějších příčin dopravních nehod.

V obou těchto desítkách figuruje nepřizpůsobení rychlosti, tedy jízda nepřiměřenou rychlostí. Často dochází k záměně pojmů „dovolená rychlost“ a „přiměřená rychlost“, které však záměnné v žádném případě nejsou. Zda je rychlost přiměřená, neurčuje značka ani zákon, nýbrž situace v místě, počasí, stav vozovky, vlastnosti vozidla a nákladu a v neposlední řadě také schopnosti řidiče.

Anketa
Je podle vás měření rychlosti efektivním nástrojem ke zlepšení bezpečnosti na silnicích?
Ano, rychlost je nebezpečná.
Pouze pokud se měří v nebezpečných místech, např. u škol.
Ne, slouží to pouze k vybírání peněz.