Nejkratší tunel v Česku slaví 110 let. Víte, který to je?
Nejkratší silniční tunel v Česku je zároveň jedním z nejstarších na našem území. Kvůli délce pouhé 4 metry by ho leckdo považoval za pouhý podjezd.
Česko není zrovna země silničních tunelů např. ve srovnání se sousedním Rakouskem či řadou jiných, hornatějších států. Přesto u nás můžete autem jezdit tunely už skoro tak dlouho, co automobily existují. Jeden z nich, který letos náhodou slaví 110. výročí od otevření, je kratší než leckterý běžný podjezd a ekodukty jsou oproti němu skoro metrem.
Je totiž dlouhý jen 4 metry, je nejkratší nejen v Česku, ale i v Evropě, a přesto se řadí k tunelům – je tak uveden na mapách i třeba v seznamu na Wikipedii. Řeč je samozřejmě o Pekařově bráně v Českém ráji.

Tunel byl do skalního masivu vytesán v roce 1914, tedy před 110 lety, a to v rámci stavby silnice III/27926 mezi Libošovicemi a Vyskeří. Světlá výška jeho lomeného oblouku je 4,9 metru, kvůli tvaru oblouku však je vjezd vozidel omezen výškou 3,8 metru.
Pojmenování tohoto tunelu není starší než on sám a nevzniklo podle žádné legendy o pekaři, který by tu podepsal smlouvu s ďáblem, aby jeho rohlíky pro císařský dvůr byly extra křupavé. Brána dostala název podle Josefa Pekaře, českého historika, spisovatele, profesora a v letech 1931–1932 i rektora Univerzity Karlovy.
Třebaže v době vzniku Pekařovou branou ještě nejspíš projíždělo víc koňských povozů než automobilů, nejedná se o nejstarší tunel v Česku – je druhý nejstarší. O deset let dříve se začal používat Vyšehradský tunel v Praze.