Jaguar F-Pace živě: Kočka povyrostla (+video)
Nový F-Pace má být podle vyjádření mateřské automobilky leaderem nejen své třídy v oblasti jízdní dynamiky. Vzhledem ke složité konstrukci podvozku hojně využívající hliníkové slitiny tomu asi i věříme. Nicméně pravda se ukáže až po svezení.
Zatím jsme si F-Pace mohli prohlédnout pouze staticky. Takže jaký je náš první dojem? Stručně řečeno, lehce smíšený. Designem vozu to ale není. Ten je rozhodně zajímavý a hlavně výrazný. To je u prémiových vozů podstatné. Důležité také je, že si novinka zachovává jistou osobitost, takže na první pohled je patrná jeho příbuznost k nejnovější generaci Jaguárů. Třeba v porovnání s německou prémiovou konkurencí vůz nepůsobí tolik opulentně. Pokud se zaměříme na detaily, vzhledem k určení vozu také do lehkého terénu jsou očekávatelné ochranné plasty karoserie. Možná plní svůj účel, nicméně občas vypadají trochu nevkusně.

Příkladem mohou být ty umístěné v zadní části rámu druhého páru bočních dveří. Karoserii možná ochrání, avšak už půl hodiny po premiéře novinky na nich byly jasně viditelné vrypy od nasedání zvědavých novinářů.
V kabině
Přesuňme se ale do interiéru. První pohled na palubní desku bude povědomý všem, kteří měli co do činění s novým Jaguarem XE, případně druhou generací XF. Základní tvary palubní desky jsou na první pohled prakticky shodné. Nějaké výraznější rozdíly jsme ani při bližším zkoumání neodhalili. Modelu XE jsme vytýkali úroveň plastů a bohužel v F-Pace je první dojem v zásadě stejný.
Z ergonomického hlediska vadí třeba umístění panelu s tlačítky ovládání skel dveří. Jsou nejen příliš vysoko, nýbrž i situována tak, že pokud spínač držíte, sjíždějící sklo se téměř vždy dostane do kontaktu s vaší levou rukou.
Co naopak potěší je ovládání klimatizační a ventilační soustavy. Na rozdíl od četné konkurence si v F-Pace můžete změnit teplotu či směr proudění vzduchu samostatným tlačítkem. Nepotřebujete se tedy zbytečně zdlouhavě „proklikávat“ menu multifunkčního rozhraní.
Z hlediska prostornosti je v porovnání s XE vzadu citelně více místa ve svislém směru. V podélném se toho ale moc nezměnilo. Pokud si figurant vysoký 185 cm nastaví sedačku tak, aby mohl řídit, a posadí se takzvaně za sebe, budou se jeho holeně dotýkat zadní strany opěradla předního sedadla. Pro úplnost dodejme, že vystavený F-Pace byl vybaven elektricky stavitelnými zadními sedadly. Jejich krajní sedáky lze posouvat. Tlačítka jsou umístěna na podlaze vedle sedáků, přičemž k našemu překvapení jsou úplně stejná, jaká používal Ford Scorpio z osmdesátých let. Je vidět, že některé věci žijí v autech opravdu dlouho. Bohužel posun zadních sedadel u vystaveného kusu nefungoval.
Pojďme se přesunout dopředu. Na poměry třídy SUV se sedí nezvykle nízko, což je mimořádně příjemné. Pozice za volantem se zdála být prvotřídní. Co zaujalo, bylo ovládání sedadel. Pokud potřebujete sedadlo posunout, stačí zatlačit na příslušný ovladač a dále jej již nemusíte držet. Sedadlo se posouvá za doprovodu zvuku krokového motorku samo. Pokud chcete posuv ukončit, musíte na ovladač opět zatlačit. V extrému hrozí, že vás sedadlo doslova namáčkne na volant, neboť se samo zastaví až v krajní pozici. Nejde tedy o zrovna šťastné řešení.
Závěr
První dojem z F-Pace je trochu smíšený. Zatímco technická úroveň je vynikající, uživatelský pohled novinku možná zbytečně okrádá o kladné body. V každém případě si rádi počkáme na svezení. Je možné, že po svižném projetí několika zatáček a absolvování pražského tankodromu se budeme na první vstup značky se skákající šelmou do segmentu SUV dívat jinak.