Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
GM Defense e-MCV
GM Defense e-MCV
GM Defense e-MCV
GM Defense e-MCV
18 Fotogalerie

Elektrický Hummer už má i vojenskou verzi. Má 1000 koní a mnoho vychytávek

Nový koncept elektrického vojenského vozidla nabízí pohled na plány společnosti GM Defense, která se chce zúčastnit armádní soutěže o prototyp elektrického lehkého průzkumného vozidla, zahájené začátkem června. 

Kořeny původního Hummeru H1 lze vystopovat až k vojenskému nákladnímu vozidlu AM General, známému jako High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (Humvee), které bylo poprvé uvedeno do provozu v roce 1983.

Nyní to vypadá, že nový GMC Hummer EV by mohl tento proces obrátit, neboť byl nedávno představen v civilní verzi a až nyní se ukazuje jako koncept verze vojenské. Stojí za ním divize General Motors zaměřená na vojenská vozidla a technologie, GM Defense. Nový koncept GM Defense debutoval na výstavěModern Day Marine 2023, která se konala minulý týden ve Washingtonu, D.C.

GM Defense oficiálně nazývá nový koncept Electric Military Concept Vehicle, neboli eMCV, a je založen na GMC Hummer EV Pickup. Je součástí pokračujícího GM Defense vývoje lehkých taktických kolových vozidel s hybridním pohonem.

Koncept využívá pohonnou architekturu GMC Hummer EV, konkrétně elektromotory GM Ultium Drive a technologii baterií Ultium, což poskytuje flexibilitu a přizpůsobivost. GM Defense také naznačuje, že vozidlo může využívat různé formáty a chemické složení baterií, aby vyhovovalo měnícím se potřebám.

Video placeholder
Svět motorů (upoutávka s Martinem Vaculíkem) • Auto.cz

Vozidlo nabízí sedadla pro více než šest pasažérů, stejně jako režimy Silent Watch a Silent Drive s nízkými akustickými a tepelnými stopami. Palubní systémy mají rychlé reakce díky okamžité dodávce točivého momentu. Energii mohou navíc dodávat do různých okolních zařízení.

Při úpravě z civilního GMC Hummer EV, který lze řídit na silnici, byla provedena řada změn, avšak jeho základy zůstaly stejné. Specifikace zahrnují bateriový balíček Ultium o kapacitě 212 kWh, třímotorový pohon a výkon 1000 koní, s dostatečným dojezdem pro pokrytí více než 300 mil (480 km).

Vozidlo může také disponovat palubním dieselovým generátorem o výkonu 12 kW, který umožňuje v nouzi dobíjet. Při připojení k zdroji rychlého dobíjení může nové vozidlo získat přibližně 100 mil (161 km) dojezdu za pouhých 12 minut.

Armádní koncept eMCV má speciální kola a 37" terénní pneumatiky. Neupřesněné změny byly provedeny také na brzdách a upravená karoserie přispívá k vylepšeným úhlům nájezdu a sjezdu. Také má nový trubkový bezpečnostní rám, tlumiče Fox performance, přípravy pro zavěšení zbraně na boku a 46" prstenec pro otočnou zbraň.

"Vozidlo demonstruje schopnost GM Defense využívat pokročilé komerční technologie pro pomoc globálním obranným a vládním zákazníkům při přechodu k električtější, autonomní a propojené budoucnosti," uvedla společnost GM Defense.

Není ještě jasné, zda bude GM Defense e-MCV v blízké budoucnosti používán americkou armádou. Rozhodne výsledek armádní soutěže.