Co všechno ubližuje povrchu silnic? Chemie může vozovku úplně zničit!
Na vozovku se může vylít a vysypat ledacos. Co je vůbec nejhorší? Jak se zachovat, když najdete neidentifikovatelnou skvrnu? A co rozhodně nedělat u nehod? O tom jsme si povídali s Pavlem Kautským, řešitelem ekologických havárií.
V polovině října se na hlavním silničním tahu z Hradce Králové na Ostravu v obci Nepasice vylilo z kamionu těsto. Najednou došlo k ochromení dopravy. Kupu hmoty poté odstraňovali několik hodin hasiči ve spolupráci s pracovníky údržby silnic. To však není nic s porovnání třeba s úniky kaprolaktamu, chemické suroviny pro výrobu silonu. A právě o podobných nehodách jsme si povídali s Pavlem Kautským, uznávaným řešitelem ekologických havárií ze společnosti Dekonta.
Dejme si modelový případ – před domem najdeme na silnici neidentifikovatelnou skvrnu. Co bychom měli podniknout?
Zavolat hasiče. To je nejrychlejší a nejbezpečnější řešení. Máte je u sebe za chvíli, navíc disponují základními prostředky, jak takové skvrny odstranit. A pokud ne, volají dále – včetně nás, pakliže jde o něco většího.

Jakou chybu lidé často dělají?
Obecně pospíchají, čili látku rozjezdí. Jednak tím riskují, že si poškodí vůz, navíc rozšiřují znečištění na daleko větší plochu. Stejně tak se setkávám s dobrodruhy, kteří se zbytečně vystavují intoxikaci. Láká je například jít si čuchnout k cisterně. Tady jednoznačně radím, aby lidé nic zbytečně nevdechovali a drželi se co nejdále.
Co je úplně nejhorší, pokud se dostane na silnici?
Tento článek je součástí balíčku AUTO+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!