Chybování řidičů v dopravním značení: Někdy je to maglajz
Omezování dopravy zejména ve městech se projevuje i přibýváním dopravních značek. Třeba stopku zná každý motorista. Ovšem co říká třeba tvar pruhů na silnici nebo jejich barva, v tom už se může plést. Nevěříte?
Na počátku byl dotaz čtenáře, který nám poslal spolu s fotkou bílých pravoúhlých obrazců na vozovce. Prý co je to značení, zda koridor pro chodce, nebo přejezd pro jízdní kola, a jak se tam má chovat. Když jsme se zeptali kompetentních lidí na ministerstvu dopravy, odpověď byla sice rychlá, ale bohužel chybná. Naši čtenáři a odborníci z autoškolství jsou ovšem poučenější, a tak bylo vše uvedeno na pravou míru. Více v textu níže Chodec, nebo cyklista?
Tak nás napadlo, že podobných případů, kdy řidiči trochu tápají, může být vícero. A potvrdil nám to jak dopravní expert Roman Budský z Platformy Vize nula, tak předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.
Vodorovné značení vůbec dává motoristům zabrat. Své o tom vědí třeba v hlavním městě, kde se cyklopruhy množí geometrickou řadou. Jenže do některých můžete vjet bez obav, do jiných jen tehdy, když tam nejede zrovna cyklista, a do dalšího vůbec nikdy. Navíc některé ze symbolů z ulic průběžně mizí, jiné přibývají. Jak se v nich vyznat? Více v odstavci níže Zamotané cyklopruhy.

Někdy rozhoduje jen barva, jako je tomu v případě klikaté čáry u krajnice. Co vlastně značí bílá klikatice a co žlutá – třeba na vyvýšené vozovce mezi chodníkem a nástupištěm do tramvaje? Více v textu Jak se vyznat v klikaticích.
A i když je barva čáry jen bílá, rozhoduje také jejich počet – třeba v případě bílé čáry souvislé a dvojité bílé čáry souvislé. Všichni řidiči vědí, že souvislá bílá čára se nemá přejíždět. Je vám však jasný rozdíl mezi jednoduchou podélnou čarou souvislou a dvojitou podélnou čarou souvislou? Víte tedy, zda na takovém můžete předjíždět, objíždět překážku nebo odbočovat vlevo? Více v textu Bílá čára a zeď. Jasno není mnohým šoférům ani v otázce, zda mohou vjet do zóny, kam má povolen vjezd pouze skupina vozidel zajišťující zásobování, případně dopravní obsluhu. Víte, kdo do těchto kategorií spadá, a je mezi nimi vůbec rozdíl? Více v odstavci Co je víc: zásobování, nebo obsluha?
Tento článek je součástí balíčku AUTO+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!