Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Buick Riviera
Buick Riviera
Buick Riviera
Buick Riviera
14 Fotogalerie

Buick Riviera a jeho dotykový displej z roku 1986 (+video)

Dotykový displej není v posledních letech v interiéru osobního automobilu ničím překvapivým, ale Buick se jim pyšnil již v osmdesátých letech.

Systém pojmenovaný nejprve Graphic Control Center (GCC) měl premiéru spolu se sedmou generací Buicku Riviera nabízenou v letech 1986 až 1993. Tento model představoval do jisté míry výkladní skříň své značky od první generace z roku 1963 až po tu poslední v pořadí osmou, jejíž produkce skončila v roce 1999.

Zástupce kategorie označované ve Spojených státech jako personal luxury car, do níž spadala především velká dvoudveřová kupé, jakým byl od šedesátých do devadesátých let i Ford Thunderbird, vynikal především v prvních dvou desetiletých nezaměnitelným designem, výkonem a komfortem.

Osmdesátá léta sice do severoamerické produkce přinesla zmenšování rozměrů i pohonných jednotek a Riviera z let 1986 až 1993 disponovala pouze 3,8-litrovým šestiválcem, ale ve svém interiéru nabízela stále maximální možnou míru komfortu ve spojení s technikou, s níž předběhla i evropské prémiové a luxusní značky.

Buick Riviera se totiž může pochlubit skutečností, že je první sériovým vozem, dodávaným s dotykovým displejem, i když na rozdíl od dnes používaných dotykových obrazovek je zde před displejem umístěna v podstatě rastrová mřížka, která reaguje na přerušení paprsků a displej pak působí jako dotykový, i když cely systém vlastně reaguje ještě před samotným kontaktem prstů s obrazovkou.

GCC dovoluje ovládat prostřednictvím dotykového displeje rádio i klimatizaci a rovněž provádět diagnostiku různých části palubní elektroniky. Dalšími funkce představuje palubní počítač, kalendář, varovaní při překročení přednastavené rychlosti.

Pod označením Electronic Control Center (ECC) zamířil systém v lehce upravené podobě i do dvoumístného kupé Buick Reatta, vyráběného v letech 1988 až 1991. Vzhledem k tehdy nepříliš nadšeným reakcím zákazníků, označujících jej za obtížně ovladatelný a rušivý se na počátku devadesátých let z nabídky vytratil.