Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
suv audi ceskytrh premioveznacky
suv audi ceskytrh premioveznacky
suv audi ceskytrh premioveznacky
suv audi ceskytrh premioveznacky
52 Fotogalerie

Audi SQ7 4.0 TDI: Poprvé jsme projeli nový čtyřlitrový osmiválec! (+video)

Ondřej Šámal

Nejsilnější dieselové SUV na trhu přináší nový motor s elektrickým dmychadlem, spoustu newtonmetrů a záplavu až dětinské radosti s plynem na podlaze.

O dynamické sportovně-užitkové auto se pokoušel leckdo. Někdo s větším, jiný s menším úspěchem. U nového Audi SQ7 s dieselovým čtyřlitrovým osmiválcem o výkonu 320 kW a hmotnosti téměř 2,3 tuny lze o sportování lze mluvit jen ve velkých uvozovkách, fyziku přece jen neošálíte. Pokud se ovšem přizpůsobíte charakteru auta a rezignujete na svižné projíždění venkovských vlásenek, dočkáte se jiného druhu zábavy. Díky masivnímu točivému momentu 900 N.m (dostupnému od 1000/min), schopnému asfaltový povrch silnice srolovat do role tepichu, si totiž budete moci užívat každé sešlápnutí plynového pedálu až k podlaze.

Drtivé zrychlování má na svědomí jednotka 4.0 TDI V8, jež jako první sériový motor na světě profituje z přítomnosti elektricky ovládaného dmychadla EAV. Jeho primární rolí je roztáčet se v nízkých otáčkách, kdy výfukové plyny nemají dostatečnou dynamiku k rozhýbání dvojice stejně velkých klasických turbodmychadel, a potlačit tak „turbodíru“. EAV se do hry zapojuje během 250 milisekund a roztočí se až na 70.000 otáček za minutu. Elektricky ovládané dmychadlo si vyžádalo přítomnost 48voltové sítě, li-ion akumulátoru o kapacitě 470 Wh a výkonu až 13 kW a měniče stejnosměrného proudu pro 12V a 48V soustavu.

Audi také poprvé u svého vznětového motoru použilo systém AVS neboli Audi Valvelift se dvěma vačkami o různých profilech na ventil. Jeden na straně sání podporuje rozjezd v kombinaci s dmychadlem EAV, druhý profil optimalizuje plnění válců.

Při klidné jízdě si přítomnosti EAV prakticky nevšimnete. Citlivé dávkování plynu totiž těžko nachytá dvojici turbodmychadel v nedbalkách. V komfortním režimu ovšem trochu nemile překvapila zpožděná reakce při rozjezdu. Ačkoliv jsem auto jemně pobízel pravou nohou, pohybu vpřed jsem se dočkal až se sekundovým zpožděním, což při potřebě rychlého startu moc nepotěší.

V dynamickém nastavení naštěstí bylo vše v pořádku a SQ7 z každé křižovatky vypálilo jako by se nechumelilo. Zrychlování navíc doprovází slušná zvuková kulisa, kterou dokreslují zvuky z reproduktorů. Ani naživo ovšem osmiválec nepostrádá charakter a vyjma jemného klapotu si skoro ani nevšimnete, že místo benzinu polyká naftu.

 

Video placeholder
Audi SQ7 4.0 TDI: Poprvé jsme projeli nový čtyřlitrový osmiválec! (+video) • auto tip

 

Hlavní doménou nejsilnějšího dieselového SUV od Audi je rychlost v přímce. Ačkoliv relativně vysoká hmotnost krotí temperament dvakrát přeplňovaného čtyřlitru, zatlačení do sedadel se přesto dočkáte. Právě impozantní akcelerace prakticky za všech okolností je vysoce návyková záležitost, kterou nedokáže zprostředkovat moc jiných konkurentů. Stačí naplno sešlápnout plyn a doslova během pár vteřin jedete dvojnásobnou rychlostí. Škoda jen, že subjektivní vnímání tempa trochu kazí vynikající odhlučnění. Dvoustovku tak vnímáte spíše jako dálničních 130 km/h v běžném autě.

Od stoupání na kopce v pohoří Vogézy jsem si ze začátku moc nesliboval. Přece jen více než pětimetrová délka a nijak zvlášť atletická povaha Audi SQ7 nenapovídají okreskovou nirvánu. O to větší překvapení si dynamicky laděné SUV přichystalo. Již v prvních zatáčkách vůz dokázal skvěle zamaskovat vyšší váhu, o což se z velké části postarala elektromechanická aktivní stabilizace náklonu karoserie.

Systém se skládá z elektromotoru s třístupňovou planetovou převodovkou, jenž odděluje obě poloviny příčného zkrutného stabilizátoru. Při klidné jízdě jsou odpojeny, zatímco ve vyšším tempu se obě části spojí a natočí se vůči sobě. Díky elektrickému pohonu stabilizátory pracují o poznání rychleji než hydraulicky ovládané. Ani v ostře projetých obloucích jsem se tak nezaznamenal dramatické náklony. Podvozek byl příjemně tuhý, avšak nikoliv prkenný, a nepouštěl do kabiny tupé rány od dvacetipalcových ráfků.

Absolutorium si zaslouží karbon-keramické brzdy. Chod pedálu je sice bez větší progrese, soustava ovšem auto nezpomaluje zbrkle ani ostře. Moc se mi líbí, že ani při prudkém brzdění necítíte hmotnost přelévající se ze zadní do přední části vozu. Čumák se tak neboří a vůz jako celek zůstává neuvěřitelně klidný.

Další plusové body autu dávám za spotřebu. I když si asi nikdo nekoupí vznětový osmiválec s výkonem 435 koní, aby honil každou desetinku, Audi SQ7 dokáže být i úsporné. Zatímco s běžným Q7 3.0 TDI jsem se minulý rok dostal na kombinovanou hodnotu 7,4 l na 100 km, tentokrát jsem při uvolněných přesunech dosáhl na čísla mezi 8,6 a 9,0 litru. Jen o něco málo nižší hlad přitom má leckteré čtyřválcové SUV s třetinovým výkonem. Při ostrém tempu jsem se pak dostal na dvanáct litrů, větší odběr by byl možný pravděpodobně jen na okruhu, kam se audi stejně nehodí.

Jeho doménou jsou totiž velmi rychlé a zároveň komfortní přesuny Evropou, při nichž dá na odiv sílu motoru, kultivovanost a nikterak zvlášť velké sklony k upíjení nafty z nádrže. Osobně mi nejsou sportovně-užitkové modely moc blízké, vždy bych před nimi upřednostnil sedan nebo kombi. Nové SQ7 nicméně vnímám jako jedno z mála SUV, v kterých se cítím dobře. Ať už jeho existenci vlastně ve výsledku vnímám jako sebevíc zbytečnou.

Audi SQ7 4.0 TDI - srovnání s vybranou konkurencí
ModelAudi SQ7 4.0 TDIBMW X5 M50dPorsche Cayenne S Diesel
MotorV8, biturboR6, triturboV8, biturbo
Objem (cm3)395629934134
Výkon (kW/min)320/3750-5000280/4000-4400283/3750
Točivý moment (N.m/min)900/1000-3250740/2000-3000850/2000-2750
Nejvyšší rychlost (km/h)250250252
Zrychlení 0-100 km/h (s)4,85,35,4
Kombinovaná spotřeba (l/100 km)7,26,78
Pohotovostní hmotnost (kg)227022652215
Základní cena (Kč)2 500 000*2 319 2002 328 000
*Odhad, česká cena zatím není stanovena