Armáda má nové osmiválce. Tahače Scania R660 přepraví i tank
Nové osmiválcové tahače značky Scania spolu s návěsy Goldhofer mohou transportovat pásová i kolová BVP o hmotnosti až 50 tun. Příprava na rádiovou komunikaci i zdolávání nezpevněných cest je samozřejmostí.
Když se řekne „vojenský náklaďák“, řada lidí si představí tatrovku v charakteristické tmavozelené barvě. Nejnovější kousky ve flotile Armády ČR však nepochází z Kopřivnice, nýbrž ze Södertalje – jde o tahače Scania R660 A6×4.
Číslo označuje výkon motoru v koňských silách. Ke 492 kW výkonu má osmiválcový motor 3.300 Nm točivého momentu a skrz robotizovanou převodovku Scania se systémem Opticruise posílá svůj výkon na dvě zadní nápravy, jak je jasné z označení 6×4. Písmeno A v terminologii Scanie znamená prostě tahač návěsů a R je typ kabiny, druhý největší po S.
Fotografie ukazují, že jde navíc o terénní provedení XT. Těmito písmeny Scania označuje všechny úpravy svých vozů směrem k lepší odolnosti nezpevněnému povrchu, po němž může jezdit. Konkrétně zde tisková zpráva nespecifikuje detaily, ale vidíme ocelový přední nárazník a mřížky na světlometech. Bývá přítomna i lepší ochrana spodku.
Vozidla jsou vybavena nejmodernějšími technologiemi, včetně navigace pro kamiony, radiostanicí pro komunikaci v celé Evropě, zadní kamerou, dvěma lůžky, klimatizací či nezávislým topením. Spolu s tahači armáda převzala také pětinápravové podvalníkové návěsy Goldhofer MPA 5 (245) s hydraulicky řízenými nápravami a možností zvětšit ložnou plochu z 10 × 2,75 metru až na 16,5 × 3,2 metru.
„Užitečná hmotnost soupravy je až 50 tun a umožňuje snadnou přepravu těžké vojenské techniky, včetně pásových vozidel, jako je CV90,“ uvádí Scania. Zmínka o bojových vozidlech pěchoty CV90 není náhodná – vláda v květnu 2023 schválila návrh 246 těchto švédských BVP. Můžou nést 30mm kanon Bushmaster II, anebo taky věž Cockerill XC-8 se 105mm nebo 120mm kanonem, mimo jiné, a váží až 37 tun.

„Nové tahače a návěsy jsou určené pro přepravu stávající a nové vojenské techniky, kterou pořizujeme v rámci pokračující modernizace,“ uvedl brigádní generál Jaroslav Jírů, ředitel Agentury logistiky. Předání souprav se uskutečnilo v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově u Olomouce, odkud je nová technika distribuována jednotlivým útvarům a zařízením Armády ČR.
Armádní zakázka není pro Scanii novinkou, vybavení začala švédským ozbrojeným silám dodávat už v roce 1908. Divize, pod niž se dnes tyto aktivity firmy sdružují, má název Scania Defence.