Americké úřady zadržely tisíce luxusních aut. Čínský díl měl vzniknout nucenou prací
Několik tisíc vozů značek Audi, Porsche a Bentley bylo zadrženo v amerických přístavech kvůli podezření, že jeden ze subdodavatelů z Číny zneužívá lidi nucenou prací. Koncern Volkswagen o tom patrně nevěděl.
Že navzdory vesele bujícímu kapitalismu není Čína svobodná země, připomíná incident zahrnující zhruba tisícovku porsche, pár set bentley a několik tisíc audi, které zadržely americké úřady při dovozu ještě v přístavu. Důvodem k takto závažnému kroku není nic menšího než nucená práce.
Podle zprávy novin Financial Times má malá součástka jedné z řídících jednotek vozu pocházet z provincie Sin-ťiang. Odtud import do USA zakazuje zákon jménem Uyghur Forced Labor Prevention Act (Zákon na prevenci nucené práce Ujgurů) na základě předpokladu, že výrobky z této provincie pocházejí právě z táborů či továren s nucenou prací menšin.
Toto porušení lidských práv má jít na triko nikoliv přímého čínského subdodavatele automobilek spadajících pod koncern Volkswagen, nýbrž jeho subdodavatele v další úrovni. Koncern o tom podle novin nevěděl.
V provincii Sin-ťiang má podnik SAIC-Volkswagen, který německý koncern založil v minulosti ve spolupráci s čínskou automobilkou SAIC, aby se dostal na čínský trh, továrnu ve městě Urumči a testovací polygon v nedalekém Turpanu. Továrna nedávno prošla auditem, při níž nebyly nalezeny žádné známky nucené práce. V minulosti však čelila takovým obviněním.

Přesto se právě na tyto závody nyní soustředí pozornost, alespoň podle prohlášení, které Volkswagen k věci vydal: „Skupina Volkswagen nyní jedná s podnikem SAIC-Volkswagen o budoucím směřování aktivit v provincii Sin-ťiang. Intenzivně zkoumá různé scénáře.“
Americké divize dotčených automobilek nyní dle dalšího vyjádření koncernu Volkswagen kontaktují zákazníky, že se dodání vozidel může opozdit. Problematické součástky se postupně mění za jiné s odlišným původem.
Ujgurové jsou turkické etnikum ze střední Asie a v Číně tvoří menšinu, kterou komunistická vláda tvrdě perzekvuje např. skrze nucenou práci v továrnách. V roce 2021 dospěl Ujgurský tribunál v Londýně k tomu, že se čínská vláda dopustila na Ujgurech také genocidy, sterilizačních opatření a zločinů proti lidskosti. Peking tribunál ve stejném roce za tyto závěry sankcionoval. |