Americká vláda začala zmírňovat ekologická pravidla. Nejde jen o auta
Zmírnění amerických pravidel týkajících se ekologie míří nejen na emise motorových vozidel a postupný přechod na elektromobilitu, ale třeba i na znečištění vody. Zatím však není na světě nic konkrétního.
Jeden z předvolebních slibů Donalda Trumpa mířil na zmírnění pravidel týkajících se omezení emisí CO2 motorových vozidel, které zavedla předchozí Bidenova administrativa. Pravidla dokončená v březnu 2024 stanovovala snížení flotilových emisí oxidu uhličitého o 50 % do roku 2032 pro osobní i lehká užitková auta.
Podporovatelé si od toho slibovali zrychlení vývoje elektromobilů se značným podílem vlastních technologií a související snížení dominance Číny zejména, ale nejen v oblasti baterií. Odpůrci naopak poukazovali na to, že takové pravidlo poškodí automobilky a způsobí zdražování v podstatě všeho.
„Americký automobilový průmysl byl ochromen ničivým regulatorním režimem předchozí administrativy,“ uvedl v prohlášení Lee Zeldin, nový ředitel amerického Úřadu pro ochranu životního prostředí (EPA, Environmental Protection Agency). Prohlášení v podstatě jen odsuzovalo kroky předchůdců ve vedení EPA i celých Spojených států, neprozradilo však, jakým směrem se budou pravidla měnit.
EPA ve středu 12. března vydala 26 tiskových zpráv na podobné téma s velmi expresivními titulky. Ohlašuje v nich např. „opětovné zvážení pravidel Bidena a Harrisové, škrtících americké výrobce energie“, dále třeba přepracování „zatěžujících programů reportování skleníkových plynů“, „revizi regulaci odpadních vod pro těžbu ropy a plynu ku pomoci uvolnění amerického energetického průmyslu“, „revizi ‚Plánu čisté energie 2,0‘ Bidena a Harrisové, který upřednostňoval vypínání elektráren a zvyšoval náklady amerických rodin“ nebo kroky směrem k vypořádání se s „drahými opatřeními Obamy a Bidena týkajícími se ‚klimatu‘“ (sic).
Ta poslední se týkala „společenských nákladů uhlíku“, které podle Zeldinova vyjádření administrativa Bidena a Harrisové „použila k protlačování své klimatické agendy způsobem, který znamenal velké náklady“. „Abychom měli sílu na velký americký comeback, jsme odhodláni odstraňovat regulace, které Spojené státy brzdí,“ dodal Zeldin. V žádné ze zmíněných tiskových zpráv přitom není nastíněn konkrétní plán změn.
