Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Toyota Hilux
Toyota Hilux
Toyota Hilux
Toyota Hilux
64 Fotogalerie

Toyota Hilux 2012: Omlazený legendární pracant (video)

Aleš Dragoun
Legendární pickup Hilux si zašel pro nový modelový rok na menší plastickou operaci, změny zasáhly také interiér.

Terénní pickup samozřejmě nepřišel o obyčejné verze s černými nárazníky, které postrádají pozlátka a jsou určeny výhradně pro těžkou práci, čemuž odpovídá i skromnější výbava. Luxusnější verze spíše připomínají SUV, na rozdíl od nich lze ovšem také s nimi vyjet do terénu. A to i těžšího, pokud majiteli nevadí nějaký ten šrám, může se totiž spolehnout na redukci. Na třech variantách délky kabiny (krátké dvoudveřové Single Cab, delší Extra Cab a čtyřdveřové Double Cab) také nebylo třeba nic měnit.

V evropské nabídce zůstává dvojice čtyřválcových turbodieselů s kódy D-4D. Menší má objem 2,5 a výkon 106 kW, větší třílitr pak 126 kW. Základní parametry se tedy nezměnily, motory ale díky filtru pevných částic splňují normu Euro 5 pro lehké užitkové vozy. Klesla rovněž spotřeba nafty, a to na 7,3 l/100 km u slabšího agregátu. Silnější spálí ve spojení s automatickou převodovkou na každých 100 km 8,6 l, manuál tento údaj srazí na 7,7 l. Obě ústrojí jsou pětistupňová, samočinné je pouze za příplatek u výkonnější verze. Přímo řazené přenáší v případě 2,4-litrového točivý moment 343 Nm/1600-2800 min-1, větší čtyřválec má širší rozsah použitelných otáček: 1400-3400 min-1. Pohon všech kol je vždy přiřaditelný.

Co je nového v designu? Modelový rok 2012 poznáme podle změněné přední části včetně kapoty. Maska dostala čtveřici vodorovných žeber, logo automobilky se zmenšilo a přesunulo nahoru. Tvary hlavních světel se přiostřily, koncová dostala změněnou grafiku. Také přední nárazník je nový, drobné změny bychom našli i na zadním. Luxusnější modely mají boční blikače v zrcátkách, nejdražší specifikace pak například chromované stupačky. Nové Hiluxy jezdí na patnácti-, respektive sedmnáctipalcových litých kolech, pracovní varianty mají ocelové šestnáctky. Je připraveno celkem osm odstínů laku karoserie včetně titanového a zlatého.

Interiér se rovněž změnil. Před řidičem jsou optitronové přístroje, na volantu najdeme nová tlačítka. Střední část přístrojového panelu obsahuje u luxusnějších verzí dotykovou obrazovku o úhlopříčce 6,1 palce, pod ní jsou nové ovladače klimatizace. Materiály ztmavly a doplnila je stříbrná na audiu, volantu a řadicí páce. Čalounění je k dispozici ve čtyřech druzích včetně kůže. I základní modely mají vyhřívaná zpětná zrcátka s elektromotory, dražší pak audio s Bluetooth a USB nebo couvací kameru.

Od roku 1967 prodala Toyota přes 13 milionů Hiluxů v celkem sedmi generacích. V Evropě mezi terénními pickupy vede, a to třetí rok po sobě. Oproti letopočtu 2009, kdy byl Hilux naposledy modernizován, se celosvětový odbyt loni zvýšil o čtvrtinu na 549 tisíc vozů. Na starém kontinentu našlo majitele přesně 21.866 aut, u nás pak 105, což mu rovněž zařídilo první místo v segmentu. Také letos zatím vede, po osmi měsících má na kontě 129 přírůstků.

Inovovaný Hilux se prodává, nebo teprve bude ve 135 zemích světa včetně České republiky. U nás zůstane zachováno značení stupňů výbav Terra, Luna a Sol.