TEST Peugeot 607 2,2 HDI Biturbo - dvě turba pro čtyři válce
Vlajková loď francouzské automobilky se lvem ve znaku a současně i vlajková loď francouzského autoprůmyslu má na kontě již sedm křížků. Výroba 4,9 m dlouhého sedanu byla v závodě Sochaux zahájena v březnu 2000 a v prosinci roku 2004 absolvoval tento Peugeot inovační zásah, který lehce pozměnil přední nárazník a přinesl několik technických novinek. Až loni v létě se do této limuzíny dostal čtyřválcový turbodiesel, přeplňovaný dvěma turbodmychadly, aby vyplnil mezeru mezi klasickým motorem 2,0 HDi (100 kW) a šestiválcovým 2,7 HDi (150 kW).
Čtyři válce a dvě turbodmychadla
Zásadní změnou je zástavba systému dvojitého přeplňování vyvinutého ve spolupráci s Honeywell Turbo Technology. Dvě malá turbodmychadla pracují ve dvou režimech. V nízkých otáčkách je v činnosti jen jedno turbodmychadlo, které je naladěno na vysokou účinnost již krátce po akceleraci nad volnoběžné otáčky. Mezi 2600 a 3200 ot./min se připojuje také druhé, stejně velké turbodmychadlo. Okamžik otevření regulačního ventilu, který uvádí v činnost druhé turbodmychadlo, je dán zatížením motoru a atmosférickými podmínkami. Ve druhém režimu – kdy pracují obě turbodmychadla současně - již motor setrvává až do zásahu regulačního obtokového ventilu.
Z grafu vnější charakteristiky motoru je možno odečíst, že motor dokáže poskytnout 200 Nm už v 1000 ot./min, 280 Nm ve 1250 ot./min a maximum 370 Nm v 1500 ot./min. Ve 3000 ot./min přitom zůstává křivka nad hodnotou 350 Nm. Charakteristika motoru tedy odpovídá francouzské preferenci komfortu a nízké spotřeby před sportovními výkony.
Ticho léčí
Dálniční rychlost 130 km/h odpovídá při zařazeném šestém rychlostním stupni 2500 ot./min a spotřebě 7,2 l/100 km. Šetřílci můžou počítat s minimální spotřebou mimo město 6,5 l/100 km, naopak ve městě se projeví hmotnost 1,725 t a za méně než 8,5 l asi jezdit nebudete.
Francouzský luxus
Peugeot, Renault ani Citroën se zatím za magickou pětimetrovou hranici luxusu nedostali, ale pokud nelpíte na prestiži, možná budete překvapeni úrovní kultury cestování, kterou nejdelší současný Peugeot i 7 let po uvedení na trh nabízí. V našem případě byl interiér čalouněn kontrastní hnědou kůží, která v kombinaci s decentním uplatněním chromovaných prvků, prvotřídních plastů a kvalitně sestaveného interiéru, vytvářela dojem mimořádného luxusu.Velká komfortní sedadla sice mnoho bočního vedení těla nenabízí, ale šestsetsedmička přece miluje dálkové jízdy po dálnici a ne krátké výlety po okreskách. Řízení není briskně přímé, ale spíše luxusní a přesné, řazení zůstává jednou ze slabin Peugeotu, bez ohledu na třídu. Sedmnáctipalcová kola a jim odpovídající malý profil pneumatik si příliš nerozumí s měkkým naladěním odpružení a tlumení, a tak se na krátkých nerovnostech vracíte do reality vyšší střední třídy, která prostě nemůže být ve všem srovnatelná s luxusními o třídu většími vozy. V čem se naopak Peugeot velmi blíží jsou velkorysé míry interiéru a kvalita audiosystému, jehož zvuk výborně zní i díky nízké hladině vnitřního hluku (standardem tohoto Peugeotu jsou mj. i vrstvená skla). V době, kdy je módou vysoký ponton karoserie, je velká prosklená plocha oken, viditelnost kapoty z místa řidiče a optimální výhled všemi směry vítaným návratem do minulosti.
Cenový poker
První cena vozu | 960.000,-Kč (2,2 116 kW) |
První cena vozu s testovanou motorizací | 1.050.000,-Kč (2,2 HDi, 125 kW) |
Základní cena testovaného vozu | 1.190.000,-Kč (2,2 HDi, 125 kW, Pack) |
Cena testovaného vozu vč. příplatků a slevy | 1.042.800,-Kč (2,2 HDi, 125 kW, Pack) |
Plusy
- Výkonný, pružný a tichý motor
- Prostorný a výborně odhlučněný interiér
- Vysoká úroveň jízdního pohodlí
- Příznivá spotřeba paliva
- Pocit luxusu v interiéru
- Výborný výhled z vozu
- Bohatá výbava
Minusy
- Tlumení krátkých příčných nerovností
- Nepřesné řazení
- Zastaralý design zádě